+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası
Şu an Vergiler - Harçlar - Katılım Payları kategorisindeki Sıfır Oranlı Emlak Vergisinden Faydalananlar isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Forum Üyesi Ferruh Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17 Ağustos 2013
  Yer
  Malatya
  Mesajlar
  928

  Sıfır Oranlı Emlak Vergisinden Faydalananlar

  Emlak Vergisi Kanunun 8. maddesinde belirtilen
  - Emekliler
  - Hiç gelirleri olmayanlar
  - Engelliler
  - Gaziler
  - Şehitlerin dul ve yetimlerine

  Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2'yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa - Kullanım - hakkına sahip olunması hali dâhil) halinde sıfır oranlı Emlak Vergisi uygulanmaktadır.

  Uygulama 1998 yılında başlamış, Bakanlar Kurulu Kararları ile yıllık olarak düzenlenen uygulama 2005 yılında kapsama Engelli vatandaşlarında alınmasının ardından 2007 yılından itibaren sürekli uygulama haline gelmiştir.

  Buradaki sıfır oranlı Vergi uygulaması Yukarıda sayılanlara (yani kişilere) uygulandığından Meskene ait bildirim, vergi değeri vb hesap edilir fakat ödenecek vergi (0) sıfır olarak tahakkuk eder.

  Kişi, Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2'yi geçmeyen tek meskeni olması durumunu kaybetti , veya hiç geliri olmayanların belli bir gelir elde etmeye başladıkları zaman sıfır olanlı vergi uygulamasıda sona erer.

  Uygulama sadece Mesken olarak kullanılan tek bir konut içindir. Toplamı Brüt 200m2 geçmeyen birden fazla Konut için geçerli değildir.

  Engelliler, Gaziler ve şehitlerin dul ve yetimleri için gelirinin olup olmamasının bir önemi yoktur.

  Hiç gelirleri olmayanların eşlerinin çalışıyor olmasının bir önemi yoktur.

  Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2'yi geçmeyen tek meskeni olupta yıl içerisinde yukarıda belirtilen durumlara sahip olanlar açısından 0 oranlı vergi ugulaması takip eden yıl başından itibaren başlar. Tersi durumdada uygulama aynıdır.

  Yukarıda belirtilen durumlara haiz olupta 0 oranlı vergi uygulamasından faydalanmayanlar müraacatları sonucunda geçmişe doğru bu uygulamadan faydalanırlar. Bu durumda tahsil edilmiş olan Emlak vergisi; varsa kişinin başka borçlarına mahsup edilir, yok ise kendisine ret ve iade olunur. Emlak vergisinde zamanaşımı durumun tespitinden itibaren 5 yıl olduğu için geriye doğru yapılacak ret ve iadede en fazla 5 yıl olacaktır.

  Dilekçeler
  Emekliler için
  Hiç bir geliri olmayanlar için
  Gaziler,Şehirlerin Dul ve yetimleri
  Engelli


  Bildirimler
  Mesken
  Arazi
  Arsa
  Konu Ferruh Atalay tarafından (31 Ağustos 2014 Saat 16:02 ) değiştirilmiştir.

+ Cevap Ver

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21 Ocak 2014, 02:06

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0