+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası
Şu an Taşınır & Taşınmaz İşlemleri kategorisindeki Taşınır Mal Yönetmeliğinde Kullanılan Defter, Belge ve Cetveller isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Forum Üyesi Ferruh Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17 Ağustos 2013
  Yer
  Malatya
  Mesajlar
  928

  Taşınır Mal Yönetmeliğinde Kullanılan Defter, Belge ve Cetveller

  Defterler


  Örnek-1 ; Tüketim Malzemeleri Defteri
  Taşınır kod listesinin A bölümünde yer alan(150 hesapların bulunduğu) Tüketim Malzelemelerinin giriş ve çıkış kayıtları için tutulur.


  Örnek-2 ; Dayanıklı Taşınırlar Defteri;
  Taşınır kod listesinin B bölümünde yer alan(253-254-255 hesapların bulunduğu) dayanıklı taşınırların kayıtları için tutulur.


  Örnek-3 ; Müze Defteri
  Müzelerde sergilenen veya sergilenmek üzere muhafaza edilen taşınırlar için turulur.


  Örnek-4 ; Kütüphane Defteri
  Kütüphanelerdeki yazma ve basma nadir eserler ile kitap ve kitap dışı materyal için tutulur.
  Belge ve cetveller


  Örnek-5 5/A; Taşınır İşlem Fişi
  İlgili mevzuatı çerçevesinde kabul edilerek teslim alınan taşınırların girişleri ile taşınırların çıkış ve ambarlar arasında devir işlemlerinde, dayanıklı taşınırların niteliklerini değiştiren esaslı onarım ve ilaveler sonucu değer artışlarında, kayıtlara esas olmak üzere Örnek-5 düzenlenir. Müze ve kütüphanelerdeki eserler için ise Örnek-5/A numaralı taşınır işlem fişi düzenlenir.


  Örnek-6 6/A; Taşınır Teslim Belgesi
  Taşınır Kod Listesinin (B) bölümünde gösterilen kara taşıtları ve iş makinelerinin bunları sürekli olarak kullanacak personele verilmesinde Örnek-6 Taşınır Teslim Belgesi düzenlenir.
  Taşınır Kod Listesinin (B) bölümünde gösterilen demirbaş, makine ve cihazların kamu görevlilerinin kullanımına verilmesinde ise 6/A örnek numaralı Taşınır Teslim Belgesi düzenlenir.


  Örnek-7; Taşınır İstek Belgesi
  Ambardan taşınır talep edildiğinde talep eden birim tarafından düzenlenen belgedir.


  Örnek-8; Dayanıklı Taşınırlar Listesi
  Taşınır Kod Listesinin (B) bölümünde gösterilen taşınırlardan oda, büro, bölüm, geçit, atölye, garaj ve servislere tahsis edilenler için düzenlenir. Bunlar için Taşınır Teslim Belgesi (Örnek-6, Örnek-6/A)düzenlenmez.


  Örnek-9;Taşınır Geçici Alındısı
  Yüklenici tarafından getirilen fakat İdarece muayene ve kabul işlemi derhal yapılamayan hallerde, taşınırların geçici olarak teslim alınmasında düzenlenir.


  Örnek-10; Kayıttan Düşme Teklif ve Onay Tutanağı
  Taşınırın kaybolma, çalınma ve fire gibi herhangi bir nedenle yok olması veya sayımda noksan çıkması; yıpranma, kırılma veya bozulma ya da teknik ve fiziki nedenlerle kullanılmaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya ayrılması ile canlı taşınırların ölmesi gibi nedenlerle kayıtlardan çıkarılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen tutanaktır.


  Örnek-11; Ambar Devir ve Teslim Tutanağı
  Taşınır kayıt yetkilileri arasındaki ambar devir ve teslim alma işlemlerinde düzenlenir.


  Örnek-12; Sayım Tutanağı
  Taşınırların sayım işlemlerinde düzenlenir.


  Örnek-13; Taşınır Sayım ve Döküm Cetveli
  Taşınır kayıt yetkililerinin yıl sonu hesaplarına ilişkin işlemlerinde taşınır I. düzey detay kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenir. Cetvelin "Gelecek Yıla Devir" sütununda gösterilen miktarın, yıl sonlarında sayım tutanaklarının "Sayımda Bulunan Miktar" sütununda gösterilen miktara eşit olması gerekir.


  Örnek-14; Harcama Birimi Taşınır Yönetim Hesabı Cetveli
  Harcama biriminin taşınır mal yönetim hesabının çıkarılması amacıyla taşınır kayıt ve kontrol yetkilisi tarafından harcama birimi itibarıyla düzenlenir. Örnek-13 Taşınır Sayım ve Döküm Cetvelinde görterilen taşınırlar bu cetvele II. düzeyde kaydedilir.


  Örnek-15; Taşınır Hesap Cetveli
  Taşınır konsolide görevlilerince ilçe, il, bölge, dış temsilcilik ve merkez birimlerinin taşınır hesabının çıkarılması işlemlerinde düzenlenir. Örnek-14 Harcama Birimi Taşınır Mal Yönetim Hesabı Cetveli esas alınarak taşınır I. düzey detay kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenen bu Cetvele taşınırlar taşınır II. düzey detay kodu düzeyinde kaydedilir.


  Örnek-16; İdare Taşınır Mal Yönetimi Ayrıntılı Hasap Cetveli
  Merkezdeki taşınır konsolide görevlisince kamu idaresinin taşınır mal yönetim hesabının çıkarılması amacıyla taşınır konsolide görevlilerinden alınan Taşınır Hesap Cetveline dayanılarak taşınır I. düzey detay kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenir ve taşınırlar Cetvele taşınır II. düzey detay kodu düzeyinde kaydedilir.


  Örnek-17; İdare Taşınır Mal Yönetimi Hesabı İcmal Cetveli
  Kamu idaresinin taşınır mal yönetim hesabının çıkarılmasına ilişkin işlemlerde taşınır hesap kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenir ve taşınırlar Cetvele taşınır I. düzey detay kodu düzeyinde kaydedilir.


  Örnek-18; Müze/Kütüphane Yönetim Hesabı Cetveli
  Kamu idarelerinin elinde bulunan veya müzelerdeki tarihi ve sanat değeri olan taşınırlar ile kütüphanelerde bulunan yazma ve basma nadir eserler ile diğer materyallerin yönetim hesaplarının verilmesinde düzenlenir.


  Örnek-19; Tesis Bileşenleri Cetveli
  Tesis olarak kayıtlara alınacak taşınırları oluşturan ana bileşenler bu belgede cins ve özellikleri itibarıyla ayrı ayrı gösterilir.


  örnek-19 Tesis Bileşenleri Cetveline kayıt yapılacak olan taşınırlar, Taşınır kod listesinin (B) bölümünde yer alan (253) hesaplardan


  253 01 Tesisler Grubu
  253 01 01 İletişim/Haberleşme Tesisleri
  253 01 02 Enerji Tesisleri
  253 01 03 Görüntüleme, Bilgi Toplama ve Takip Sitemleri
  253 01 99 Diğer Tesis ve Sistemler


  hesaplardır.
  Konu Ferruh Atalay tarafından (10 Haziran 2017 Saat 13:52 ) değiştirilmiştir.

+ Cevap Ver

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0