+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Şu an Sosyal Güvenlik Konuları kategorisindeki Belediyelerin SGK Müdürlüğüne Yapacağı Bildirimler. isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Forum Üyesi Ferruh Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17 Ağustos 2013
  Yer
  Malatya
  Mesajlar
  926

  Belediyelerin SGK Müdürlüğüne Yapacağı Bildirimler.

  5510 sayılı kanunun 8. maddesi uyarınca Belediyeler

  - İşgal harcı
  - Tatil günlerinde çalışma ruhsatı
  - Tellallık harcı
  - Kayıt ve suret harcı
  - İşyeri açma izni
  - Muayene
  - Ruhsat
  - Rapor
  - ve benzeri diğer harc işlemlerinde
  - yapılan zabıta denetimlerinde işyerlerinde çalışanların kimlik ve mesleki bilgileri
  - ilk defa su ve doğal gaz abonesi olacakların kimlik ve mesleki bilgileri
  - Otogar Yönetmelikleri gereğince, otogarda hizmet veren otobüs firmalarının büro ve araç şoförleri ile çalışanlarının (hostes, host ve muavin) kimlik bilgileri
  - özel halk otobüsü ve dolmuş işletenler ile bu araçlarda çalışanların kimlik bilgileri
  - yapı ruhsatı ve diğer tüm ruhsat veya ruhsat niteliği taşıyan işlemlerine ilişkin bilgi ve belgeler ile varsa bunların verilmesine esas olan istihdama ilişkin bilgileri


  işyeri adı ve adresi TCN veya Vergi nolarıda alınarak Takvim ayı sonuna kadar kuruma( SGK) bildirecektir.
  Konu Ferruh Atalay tarafından (22 Ekim 2013 Saat 16:11 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Forum Üyesi Ferruh Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17 Ağustos 2013
  Yer
  Malatya
  Mesajlar
  926
  Yukarıdaki tebliğ yürürlükten kaldırılmış ve mahalli idareleri ilgilendiren kısmı aşağıya alınan tebliğ yayınlanmıştır.

  Bankalar ve kamu idareleri tarafından yapılacak olan sigortalılık kontrolü ile kurum ve kuruluşlardan alınacak bilgi ve belgelere dair tebliğ


  (2) Belediyeler ve il özel idarelerince;

  a) 14/7/2005 tarihli ve 2005/9207 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatına İlişkin Yönetmelik kapsamında, sıhhi ve gayri sıhhi işyerlerinin açılmasında ilgisine göre büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından ruhsat verilmesinde, ruhsat verilen işyerleri için “işyeri adresi ve unvanı” bilgileri bu kurumlarca; büyükşehir belediyeleri, belediye ve il özel idarelerince yapılan denetimlerde ve ruhsat işlemleri sırasında içkili ve umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde çalıştığı tespit edilen kişilerin T.C. Kimlik Numaralı işyeri sahibi/işyeri çalışanı ayrımlı kimlik bilgileri ve çalışılan yerin unvanı ve açık adresi bilgileri ile varsa ücreti ve işe başlama tarihi bilgileri Kuruma gönderilir.

  b) 11/4/2007 tarihli ve 26490 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Belediye Zabıta Yönetmeliği kapsamında zabıta denetimlerinde düzenlenen ve istihdama yönelik bilgiler içeren tutanaklarda çalışan kişilerin T.C. Kimlik Numaralı işyeri sahibi/işyeri çalışanı ayrımlı kimlik bilgileri ve çalışılan yerin unvanı ve açık adresi bilgileri ile varsa ücreti ve işe başlama tarihi bilgileri Kuruma gönderilir.

  c) Şehirlerarası ve şehir içi terminal giriş ve çıkış kayıtlarından araç, şoför ve diğer çalışanlara ait bilgiler ile otogarda hizmet veren otobüs firmalarının büro çalışanları ve araç şoförleri ile diğer çalışanlarının T.C. Kimlik Numaralı işyeri sahibi / işyeri çalışanı ayrımlı kimlik bilgileri ve çalışılan yerin unvanı ve açık adresi bilgileri ile araç plaka bilgisi varsa çalışanların ücreti ve işe başlama tarihi bilgileri Kuruma gönderilir.

  ç) Belediye sınırları içinde 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (p) bendi yetkisi gereği kara, deniz, su ve demiryolu üzerinde işletilen her türlü servis ve toplu taşıma araçları, özel halk otobüsü, ticari taksi, minibüs ve taksi dolmuş işletenler ile bu araçlarda çalışan kişilerin T.C. Kimlik Numaralı işyeri sahibi / işyeri çalışanı ayrımlı kimlik bilgileri ve çalışılan yerin unvanı ve açık adresi bilgileri ile araç plaka bilgisi varsa çalışanların ücreti ve işe başlama tarihi bilgileri Kuruma gönderilir.

  d) 28/8/2007 tarihli ve 26627 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğince; genel olarak okul öncesi eğitim, ilköğretim, orta öğretim ve yüksek öğretim öğrencileri ile sadece rehber personel taşımacılığı hizmeti yapmak üzere müracaat edenler için düzenlenen onaylı “okul servis aracı özel izin belgesi” örneği Kuruma gönderilir.

  e) Kurumca talep edilmesi halinde, 3/4/2012 tarihli ve 28253 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Belediye Su ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik kapsamında belediye sınırları içerisinde geçici işyeri, ilk işyeri, inşaat abonelik bilgileri, faaliyete geçen işyerlerinin tespiti amacıyla sektörel ya da bölgesel bazda, su abonelik bilgileri ile istenilen dönem aralıklarındaki tüketim bilgileri Kuruma gönderilir

  Bilgilerin gönderilme şekli

  MADDE 33 – (1) Alınacak bilgi ve belgeler ile yapılacak sorgulamaların Kuruma elektronik ortamda gönderilmesi esastır. Alınacak bilgi ve belgeler, elektronik altyapının bulunmadığı veya kullanımının mümkün olmadığı durumlarda manuel olarak gönderilebilir.

  (2) Kuruma gönderilecek bilgi ve belgelerde ek-1 formu kullanılabilir.

  (3) Banka, kurum ve kuruluş bazında veya işlem türüne göre, istenen bilgilere ilişkin format ve standartları belirlenen bilgi ve belgeler Kurumca sağlanan elektronik alt yapı üzerinden gönderilmesi zorunlu tutulabilir.

  Bilgi ve belgelerin doğrudan, münferiden veya protokolle istenilmesi

  İdari para cezaları

  MADDE 35 – (1) Bu Tebliğ kapsamında belirtilen sigortalılık kontrolleri ve buna müteakip bildirme yükümlülüklerini yerine getirmeyen kamu idareleri ve bankalar ile diğer kuruluşlara, Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi, Kanunun 11 inci maddesinin altıncı fıkrasında belirtilen yükümlülüğü yasal süresi içinde yerine getirmeyen kurum ve kuruluşlara Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi, bilgi ve belgeleri belirtilen şekilde ve sürede vermeyenlere aynı maddenin (i) bendindeki işledikleri fiillere göre işlem yapılır.

  Yürürlükten kaldırılan tebliğler

  MADDE 36 – (1) 28/9/2008 tarihli ve 27011 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5510 Sayılı Kanunun 8 inci Maddesinin Yedinci Fıkrasının Uygulanması Hakkında Tebliğ yürürlükten kaldırılmıştır.

  (2) 28/9/2008 tarihli ve 27011 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5510 Sayılı Kanunun 100 üncü Maddesinin Uygulanması Hakkında Tebliğ yürürlükten kaldırılmıştır.

  (3) Bu Tebliğle yürürlükten kaldırılan tebliğlere göre alınan bilgi ve belgeler ile yapılan protokollerden bu Tebliğde yer alanların uygulamasına devam edilir.

  (4) Bu Tebliğle istenen bilgi ve belgelerin, dayanağı mevzuatın değişmesi durumunda söz konusu bilgi ve belgelerin ilgili kurumlarca alınmaya devam edilmesi halinde, Kuruma aynı usulle gönderilmesine devam edilir.

  Yürürlük

  MADDE 37 – (1) Bu Tebliğ hükümleri 1/8/2014 tarihinde yürürlüğe girer.  EK-1

+ Cevap Ver

Benzer Konular

 1. Kapanan Belediyelerin Vergi, Sgk, E.SAndığı Borçları Hakkında
  By Ferruh Atalay in forum Sosyal Güvenlik Konuları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23 Ekim 2014, 17:42
 2. Tabii Afet Nedeniyle Gelir Kaybı ve Alt Yapı Hasarına Uğrayan Belediyelerin ve Özel İ
  By Ferruh Atalay in forum İmar / Çevre / Sağlık / Gıda / Doğal Afetler / Toplu Konut
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24 Eylül 2013, 17:01

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0