+ Cevap Ver
Sayfa 2/2 İlkİlk 12
14 sonuçtan 11 ile 14 arası
Şu an Kararlar & Evlendirme vb. Konular kategorisindeki Hazine Arazilerinin Doğrudan Kiralanması (Makale) isimli konuyu okuyorsunuz.
    Ali Kayın.
    Ziyaretci

Post Sözleşmenin bitmesi durumunda ve devamı

Merhaba Feruh Bey,

Benim sizlere bir sorum olacak. Bahçe vasfında bir 8 dönüm araziyi iki yıllığına kiraladım. Yan parselin bu 8 dönüme işgali vardı. bu durumu araştırdım ve aslında işgal yok ama kiraya çıkarken yanlış ölçüm yapılmış olup aslında 4 dönümlük bir bahçe olduğu ortaya çıktı ve bundan sonrasında kiralamış olduğum bahçenin sözleşme süresi bitti. sözleşmenin devam etmesi için başvuruda bulundum fakat bu sefer bölgede tapu dairesinin 21 a ya göre çalışması olduğundan şu anda sözleşmeyi yenilemeyiz. bu çalışma tamamlandıktan sonra sözleşmenizi devam ettirebiriz dediler. bende simdi bahçenin olduğu bölgede 21 a çalışmalarının yapılmasını bekliyorum. bu şüreçte başka yapmam gerekn bir durum var mı? bu konuda bir fikir verirseniz sevinrim. ben hali hazırda bahçeyi kullanmaya devam ediiyorum. bu konuda siz devam edin, biz sizden sonra kullanım bedeli alırız dediler. şimdiden çook tşk ederim.

Forum Üyesi Ferruh Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Malatya
    Alıntı Ali Kayın. İsimli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Feruh Bey,

Benim sizlere bir sorum olacak. Bahçe vasfında bir 8 dönüm araziyi iki yıllığına kiraladım. Yan parselin bu 8 dönüme işgali vardı. bu durumu araştırdım ve aslında işgal yok ama kiraya çıkarken yanlış ölçüm yapılmış olup aslında 4 dönümlük bir bahçe olduğu ortaya çıktı ve bundan sonrasında kiralamış olduğum bahçenin sözleşme süresi bitti. sözleşmenin devam etmesi için başvuruda bulundum fakat bu sefer bölgede tapu dairesinin 21 a ya göre çalışması olduğundan şu anda sözleşmeyi yenilemeyiz. bu çalışma tamamlandıktan sonra sözleşmenizi devam ettirebiriz dediler. bende simdi bahçenin olduğu bölgede 21 a çalışmalarının yapılmasını bekliyorum. bu şüreçte başka yapmam gerekn bir durum var mı? bu konuda bir fikir verirseniz sevinrim. ben hali hazırda bahçeyi kullanmaya devam ediiyorum. bu konuda siz devam edin, biz sizden sonra kullanım bedeli alırız dediler. şimdiden çook tşk ederim.
    Ali bey merhaba;

Makaleyi bir dergide görüp buraya aktarmıştım sadece, onun ötesinde milli emlak konusu hakkında bilgi sahibi değilim. Belki sizinle aynı durumda olan ve bu mesajları okuyan varsa onlar bilgilerini paylaşabilirler, veya belki sorunuza Anasayfa adresinde cevap bulabilirsiniz, bu sayfanın da forum kısmı var.
    Ben teşekkür ederim sağolunuz...
    kolay gelsin.

Yağmur
    Ziyaretci

Mili emlak

Kiralanan yada alınan hazine yerleri para karşılığında başka bir şahısa satılabilir mi

Forum Üyesi Ferruh Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Malatya
    Alıntı Yağmur İsimli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kiralanan yada alınan hazine yerleri para karşılığında başka bir şahısa satılabilir mi
    Sayın Yağmur;

Hazine, anlam itibariyle;
    1- Kişi, kurum veya devletin sahip olduğu taşınır ve taşınmaz değerli mallar ve çeşitli hakları gösteren belgeyi
    2- devlete ait değerlerin saklandığı yerleri ve bunların yönetiminden sorumlu kurumları ifade eder.

Mülkiyet hakkı;
    Hak sahibine, sahip olduğu eşyayı "kullanma", ondan "faydalanma" ve onunla ilgili her türlü "tasarrufta" bulunma yetkilerini veren sınırsız ayni haktır. Malik, mülkiyetinde bulunan
    malı kullanabilir, ondan faydalanabilir, veya onu satabilir, bağışlayabilir hatta tahrip edebilir.

Türk Medeni Kanununa göre bir taşınmaz mülkiyetinin kazanılması tescil ile olur. Tescile tabi gayrimenkul niteliğindeki kamu malları tapuya Maliye Hazinesi adına tescil edilir.

Hazine malları ve bu malların yönetimi konusunda genel yetki T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğündedir.

Hazine arazisini satın alan kişi bunu bir başkasına satabilir. Kiralamada ise böyle bir hakkı yoktur.

Bildiklerim bu şekilde, umarım faydası olur.

+ Cevap Ver
Sayfa 2/2 İlkİlk 12