+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Like Tree1Beğeni
 • 1 Post By Kayıtsız Kullanıcılar
Şu an Genel Konular / Duyurular / Sınavlar kategorisindeki Kanunların Yürürlüğe Giriş ve Yürürlükten Kalkma Tarihleri isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Forum Üyesi Ferruh Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17 Ağustos 2013
  Yer
  Malatya
  Mesajlar
  928

  Kanunların Yürürlüğe Giriş ve Yürürlükten Kalkma Tarihleri

  Kanunların yürürlüğe giriş tarihleri 1322 sayılı kanun ile belirlenmiştir. Buna göre bir kanun TBMM tarafından kabul edilildikten sonra Cumhurbaşkanı tarafından Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından;

  (1) Kanunun kendisinde açık tarih var ise: Kanun, tüzük, yönetmelik, kanun hükmünde kararnamaler, yürülüğe giriş tarihlerini kendi içerisinde belirtmiş ise belirtilen tarihte yürürlüğe girerler.

  Bu kanun (veya yönetmelik) 15 Temmuz 2015 tarihinde yürürlüğe girer, yayımı tarihinden 90 gün sonra, yayımını takip eden ayın son günü
  gibi yürürlüğe giriş tarihi belirtilmiş ise belirtilen tarih itibari ile yürürlüğe girerler.


  (2) Yürürlük tarihi belirtilmemiş ise: Kendi içerisinde yürürlük tarihi belirtilmemiş ise Resmi Gazetede yayımını izleyen günden sonraki 45 gün sonunda saat 00:01 de yürürlüğe girerler.

  Yürürlük tarihi kendi içerisinde belirtilmemiş bir yönetmelik 20 Mayıs 2015 tarihinde Resmi Gaztede yayımlanmış ise 21 Mayıs 2015 tarhinden itibaren 45. günü saat 00:01 de yürürlüğ girer.


  Kanunların yürürlükten kaldırılması:
  (1) Kendiliğinden yürülükten kalkma: Kanun (veya yönetmelik tüzük vb) yürürlükten kalkacağı tarihi kendi içerisinde belirtmiştir.
  Bu kanun yürürlük tarihinden itibaren 3 yıl için uygulanacaktır gibi ifade o kanunun 3 yıl sonunda kendiliğinden yürürlükten kalacağını gösterir.
  Bütçe kanunlarıda yıllık olduğu için her yılın son günü başka bir işleme gerek kalmaksızın yürürlükten kalkarlar.

  (2) Başka bir kanun ile yürürlükten kaldırma:
  Yürürlüğe yeni giren bir kanun, eski bir kanunu yürürlükten kaldırabilir. Buna ilga adı verilir. İlga yetkisi yürürlükten kalkan kanunu koyma yetkisine veya onun üstündeki yetkiye sahip irade tarafından gerçekleştirilir.
  İçişleri bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan bir yönetmelik yine içişleri Bakanlığı veya bakanlığın üstü irade tarafından yürürlükten kaldırılır. İçişleri Bakanlığı kendi çıkarttığı bir yönetmeliği ilga edebileceği gibi Belediye veya Özel İdarenin çıkarttığı yönetmeliğinde ilga edebilir. Fakat bir belediye veya Özel idare İçişleri bakanlığının çıkarttığı bir yönetmeliği ilga edemez.

  (3) Açık ilga (Açıkca yürülükten kaldırma) : Mevcut bir kanunun yürürlükten kaldırıldığı veya değiştirildiği yeni kanunda açıkça belirtilebilir. Bu durumda kanun koyucu amacını açıkça belli etmeş olur.

  "657 sayılı devlet memurları kanununun 207. maddesi yürürlükten kaldırılmıştır" ifadesi ile devlet muemurlarına doğum yardımını düzenlen madde yürürlükten kaldırılmıştır. Kanun koyucu burada iradesini açıkça belirtmiştir.

  (4) Zımmi ilga (Örtülü yürürlükten kaldırma): Bazen kanun koyucu yürürlükteki kanunun kaldırılması konusunda açık bir irade belirtmez. Bu durumda yeni çıkan kanun ile eski kanunun aynı konuda düzenledikleri işlemlerde bir çelişki var ise eski kanun maddelerinin yürürlükten kalktığı kabul edilir.


  (5) Anayasa Mahkemesi taraından kanunları iptali: Şayet bir kanun anayasaya aykırı ise Anayasa Mahkemesi o kanun hakkında iptal kararı verebilir. İptal kararı Resmi Gazetede yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer. Fakat gereken hallerde Anayasa Mahkemesi iptal hükmünün yürürlük tarihini ayrıca belirtebilir. fakat bu tarih Resmi Gazetede yayımlandığı günden itibaren 1 yılı geçemez.

 2. #2
  Kayıtsız Kullanıcılar
  Ziyaretci

  yönetmelik

  yönetmelikler resmi gazetede yayimlandiklari gün yürülüğe girer. 45 günlük süre kanun ve tüzükler için geçerlidir. 2. mad. verdiğiniz örnek yanıltıcı olabilir.

 3. #3
  Forum Üyesi Ferruh Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  17 Ağustos 2013
  Yer
  Malatya
  Mesajlar
  928
  Bilgilendirme için teşekkürler.

+ Cevap Ver

Benzer Konular

 1. Bir Kamu İhalesinde Giriş Gelişme ve Sonuç
  By Ferruh Atalay in forum Kamu İhale Mevzuatı
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 13 Mart 2015, 20:34
 2. 4734 ve 2886 Sayılı Kanunların Kurum ve İşlem Kapsamları
  By Ferruh Atalay in forum Devlet İhale Mevzuatı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13 Aralık 2014, 18:14
 3. 2014 Yılı Mali Tatil Döneminde Verilecek Beyanname Tarihleri
  By Ferruh Atalay in forum Genel Konular / Duyurular / Sınavlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10 Temmuz 2014, 16:34
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22 Nisan 2014, 21:44
 5. Taşınır giriş ve çıkış işlemlerinin muhasebe birimine bildirilme süreleri
  By Ferruh Atalay in forum Taşınır & Taşınmaz İşlemleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07 Kasım 2013, 14:19

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0