+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası
Şu an Taşınır & Taşınmaz İşlemleri kategorisindeki Taşınır Mal Yönetmeliğinde Kullanılan Defter, Belge ve Cetveller isimli konuyu okuyorsunuz.
    Forum Üyesi Ferruh Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Malatya

Taşınır Mal Yönetmeliğinde Kullanılan Defter, Belge ve Cetveller

Defterler

Örnek-1 ; Tüketim Malzemeleri Defteri
    Taşınır kod listesinin A bölümünde yer alan(150 hesapların bulunduğu) Tüketim Malzelemelerinin giriş ve çıkış kayıtları için tutulur.

Örnek-2 ; Dayanıklı Taşınırlar Defteri;
    Taşınır kod listesinin B bölümünde yer alan(253-254-255 hesapların bulunduğu) dayanıklı taşınırların kayıtları için tutulur.

Örnek-3 ; Müze Defteri
    Müzelerde sergilenen veya sergilenmek üzere muhafaza edilen taşınırlar için turulur.

Örnek-4 ; Kütüphane Defteri
    Kütüphanelerdeki yazma ve basma nadir eserler ile kitap ve kitap dışı materyal için tutulur.

Belge ve cetveller

Örnek-5 5/A; Taşınır İşlem Fişi
    İlgili mevzuatı çerçevesinde kabul edilerek teslim alınan taşınırların girişleri ile taşınırların çıkış ve ambarlar arasında devir işlemlerinde, dayanıklı taşınırların niteliklerini değiştiren esaslı onarım ve ilaveler sonucu değer artışlarında, kayıtlara esas olmak üzere Örnek-5 düzenlenir. Müze ve kütüphanelerdeki eserler için ise Örnek-5/A numaralı taşınır işlem fişi düzenlenir.

Örnek-6 6/A; Taşınır Teslim Belgesi
    Taşınır Kod Listesinin (B) bölümünde gösterilen kara taşıtları ve iş makinelerinin bunları sürekli olarak kullanacak personele verilmesinde Örnek-6 Taşınır Teslim Belgesi düzenlenir.
    Taşınır Kod Listesinin (B) bölümünde gösterilen demirbaş, makine ve cihazların kamu görevlilerinin kullanımına verilmesinde ise 6/A örnek numaralı Taşınır Teslim Belgesi düzenlenir.

Örnek-7; Taşınır İstek Belgesi
    Ambardan taşınır talep edildiğinde talep eden birim tarafından düzenlenen belgedir.

Örnek-8; Dayanıklı Taşınırlar Listesi
    Taşınır Kod Listesinin (B) bölümünde gösterilen taşınırlardan oda, büro, bölüm, geçit, atölye, garaj ve servislere tahsis edilenler için düzenlenir. Bunlar için Taşınır Teslim Belgesi (Örnek-6, Örnek-6/A)düzenlenmez.

Örnek-9;Taşınır Geçici Alındısı
    Yüklenici tarafından getirilen fakat İdarece muayene ve kabul işlemi derhal yapılamayan hallerde, taşınırların geçici olarak teslim alınmasında düzenlenir.

Örnek-10; Kayıttan Düşme Teklif ve Onay Tutanağı
    Taşınırın kaybolma, çalınma ve fire gibi herhangi bir nedenle yok olması veya sayımda noksan çıkması; yıpranma, kırılma veya bozulma ya da teknik ve fiziki nedenlerle kullanılmaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya ayrılması ile canlı taşınırların ölmesi gibi nedenlerle kayıtlardan çıkarılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen tutanaktır.

Örnek-11; Ambar Devir ve Teslim Tutanağı
    Taşınır kayıt yetkilileri arasındaki ambar devir ve teslim alma işlemlerinde düzenlenir.

Örnek-12; Sayım Tutanağı
    Taşınırların sayım işlemlerinde düzenlenir.

Örnek-13; Taşınır Sayım ve Döküm Cetveli
    Taşınır kayıt yetkililerinin yıl sonu hesaplarına ilişkin işlemlerinde taşınır I. düzey detay kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenir. Cetvelin "Gelecek Yıla Devir" sütununda gösterilen miktarın, yıl sonlarında sayım tutanaklarının "Sayımda Bulunan Miktar" sütununda gösterilen miktara eşit olması gerekir.

Örnek-14; Harcama Birimi Taşınır Yönetim Hesabı Cetveli
    Harcama biriminin taşınır mal yönetim hesabının çıkarılması amacıyla taşınır kayıt ve kontrol yetkilisi tarafından harcama birimi itibarıyla düzenlenir. Örnek-13 Taşınır Sayım ve Döküm Cetvelinde görterilen taşınırlar bu cetvele II. düzeyde kaydedilir.

Örnek-15; Taşınır Hesap Cetveli
    Taşınır konsolide görevlilerince ilçe, il, bölge, dış temsilcilik ve merkez birimlerinin taşınır hesabının çıkarılması işlemlerinde düzenlenir. Örnek-14 Harcama Birimi Taşınır Mal Yönetim Hesabı Cetveli esas alınarak taşınır I. düzey detay kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenen bu Cetvele taşınırlar taşınır II. düzey detay kodu düzeyinde kaydedilir.

Örnek-16; İdare Taşınır Mal Yönetimi Ayrıntılı Hasap Cetveli
    Merkezdeki taşınır konsolide görevlisince kamu idaresinin taşınır mal yönetim hesabının çıkarılması amacıyla taşınır konsolide görevlilerinden alınan Taşınır Hesap Cetveline dayanılarak taşınır I. düzey detay kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenir ve taşınırlar Cetvele taşınır II. düzey detay kodu düzeyinde kaydedilir.

Örnek-17; İdare Taşınır Mal Yönetimi Hesabı İcmal Cetveli
    Kamu idaresinin taşınır mal yönetim hesabının çıkarılmasına ilişkin işlemlerde taşınır hesap kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenir ve taşınırlar Cetvele taşınır I. düzey detay kodu düzeyinde kaydedilir.

Örnek-18; Müze/Kütüphane Yönetim Hesabı Cetveli
    Kamu idarelerinin elinde bulunan veya müzelerdeki tarihi ve sanat değeri olan taşınırlar ile kütüphanelerde bulunan yazma ve basma nadir eserler ile diğer materyallerin yönetim hesaplarının verilmesinde düzenlenir.

Örnek-19; Tesis Bileşenleri Cetveli
    Tesis olarak kayıtlara alınacak taşınırları oluşturan ana bileşenler bu belgede cins ve özellikleri itibarıyla ayrı ayrı gösterilir.

örnek-19 Tesis Bileşenleri Cetveline kayıt yapılacak olan taşınırlar, Taşınır kod listesinin (B) bölümünde yer alan (253) hesaplardan

253 01 Tesisler Grubu
    253 01 01 İletişim/Haberleşme Tesisleri
    253 01 02 Enerji Tesisleri
    253 01 03 Görüntüleme, Bilgi Toplama ve Takip Sitemleri
    253 01 99 Diğer Tesis ve Sistemler

hesaplardır.
    Konu Ferruh Atalay tarafından (10 Haziran 2017 Saat 13:52 ) değiştirilmiştir.

+ Cevap Ver